Збройові оливи XADO та стандарт NATO

Для багатьох в Україні війна почалася ще у 2014 році, а всіх без винятку торкнулася 24 лютого 2022-го. Чимало людей пішли на фронт добровольцями, решта ж працюють заради перемоги в тилу. Вся країна, без перебільшення, докладає зусиль для того, щоб захисники мали всі необхідні ресурси для успішної боротьби.


Здавалось би, до чого тут інформаційний ресурс на автомобільну тематику? Але, як виявляється, деякі відомі у світі виробники автомобільних олив дуже плідно працюють і на ниві збройових олив. Тому час розкрити більше інформації саме про якість та основні випробування деяких збройових мастильних матеріалів, схвалених за стандартами NATO (Організація Північноатлантичного договору).


Стара радянська зброя, як і мастильні матеріали для неї, були розраховані під старі ГОСТи. Тож не дивуйтесь, якщо зараз у більшості випадків для очищення, мащення та консервації зброї використовуються оливи «РЖ» або «КРМ», розроблені ще в 1970-ті роки. А єдиним випробуванням, яке заслуговує на увагу, є тест на корозію згідно з ГОСТ 9.054-75. Число 75 у кінці — це рік розробки документа. Але й тут є свої «моменти», адже продукцію, вироблену за ГОСТом, практично неможливо знайти, лише за ТУ самого виробника. Тож нам доводиться лише сподіватись на совість виробника олив і вірити, що він проведе всі потрібні випробування й гарантуватиме якість продукції.


Але все змінюється. Наша країна переходить на стандарти NATO. Ми отримуємо стрілецьку зброю та багато інших видів озброєнь, що потребують належного догляду та якісного обслуговування. На самому початку російської агресії нашим збройним силам довелося в екстреному порядку масово завозити нові мастильні матеріали та рідини для обслуговування зброї нового зразка.


Про що мова?


Сьогодні для догляду за зброєю NATO має дві специфікації на мастильні матеріали — NATO Code S-758 CLP Oil та NATO Code S-761. Оливи з такими специфікаціями не мають у складі розчинників, порошкових металів і твердих компонентів, як то графіт чи ПТФЕ. Олива під кодом S-761 має вищу в’язкість і використовується як олива збройова загального призначення. Олива під кодом S-758 виконує одразу три функції - мастильну, очисну та консерваційну. Така олива добре служить «у полі». Вона має меншу в’язкість, а отже демонструє кращі проникні властивості. Її основним призначенням є чищення, мащення та консервація саме автоматичної зброї: таку зброю важче розбирати та чистити, і щоб тримати її завжди напоготові, потрібно використовувати лише якісні мастильні матеріали. Далі ми зосередимося саме на оливі S-758.


Золотим стандартом серед збройових мастильних матеріалів прийнято вважати оливу СLP S-758. Її виготовляють кілька світових виробників, вона пройшла численні випробування й отримала сертифікацію від урядів багатьох країн для використання в їхніх збройних силах. Основною особливістю цього продукту, звісно, є склад. Розкриємо його на прикладі XADO CLP Oil-758:


• 50% ПАО IV групи по API - ці оливи мають високу антиокислювальну стабільність, а температура застигання цих базових рідин становить менше ніж 60°C;


• 25% групи V, яка охоплює 15 % естерів, що дають оливі високу адгезію до металу;


• 15% сульфанатів, що діють як інгібітори корозії;


• решту 10% становлять емульгатори для стабілізації балансу олив і присадок, а також антиоксиданти для сповільнення процесу окиснення.


Як бачите, для того, щоб олива мала збройове призначення, виробники використовують дуже дорогі та якісні компоненти.


Чому олива називається СLP S-758?


S-758 — це затверджений код NATO, який засвідчує якісні характеристики й гарантує нормативну роботу зброї, виробленої за стандартами NATO, за будь-яких кліматичних умов.


СLP розшифровується з англійської як Cleaner, Lubricant & Preservative, тобто «очисник, мастило й консервант», іншими словами, це продукт 3 в 1.


Розглянемо, що дає цей склад і як його тестують. Розділімо інформацію на лабораторний блок випробувань і натурні випробування.


Лабораторний блок охоплює такі види тестів:


1) Волога камера. Три металеві пластини, оброблені СLP S-758, кладуть у камеру з підвищеною вологістю й витримують протягом 900 годин, тобто майже 38 діб. Після такого випробування на кожній пластині допускається наявність однієї корозійної крапки діаметром не більше 1 мм.


2) Сольова камера ASTM B-117. Ті самі пластини продувають 5% сольовим розчином у формі туману протягом 100 годин, тобто трохи більше чотирьох діб. Після цього випробування допускається наявність на кожній пластині щонайбільше трьох корозійних крапок діаметром не більше 1 мм.


3) CLP має забезпечувати очисну здатність для видалення щонайменше 80% залишків, які утворюються внаслідок згоряння бездимного пороху класу WC 844.


Щоб закінчити блок лабораторного контролю, наведемо основні технічні критерії оливи в таблиці.


Також є випробування на водовідштовхувальні властивості за методом FTM 3007 (FED-STD-791), але їх проводять у лабораторних умовах, а це не так цікаво, як натурні випробування. Адже якість збройових олив має бути підтверджено насамперед у реальних бойових умовах. Ось що відрізняє такі оливи від радянських прототипів.

Згідно зі стандартом NATO, для випробувань використовують бельгійський кулемет М249 SAW калібру 5.65х45 мм. Цей кулемет було взято на озброєння в арміях низки країн, таких як Австралія, Бельгія, Канада, Франція, Греція, Іспанія, Італія, Індонезія, Малайзія, Нова Зеландія, Таїланд, Швеція, Сполучене Королівство та США.

Спочатку цей кулемет повністю обробляють СLP S-758, після чого проводять цілу серію випробувань. Ми не описуватимемо докладно кожне з них, надамо лише загальну інформацію, щоб читачі мали змогу сформувати власне ставлення до таких методів тестування збройових мастил.

Кулемет кладуть у спеціальну камеру, де витримують за низьких температур упродовж 18 годин, після цього 50 годин витримують у пиловій камері під повітряними конусами на кшталт мінісмерчів, а потім ще 96 годин у сольовому тумані. Після кожного етапу кулемет дістають і проводять нормативний відстріл набоїв. За результатами цих випробувань кулемет може мати несправність лише першого класу, несправності ж другого та третього класів не допускаються. Тобто випробуваний кулемет не повинен мати заклинювань протягом щонайменше 200 пострілів, а його швидкострільність має забезпечувати щонайменше 650 пострілів на хвилину.

Додамо також, що під час кожного випробування «на морозі», «в пилу» та «в соляній камері» використовують по три автомати для забезпечення максимальної кореляції результатів. Крім того, такі тестування повторюють у циклах. Тож, щоб олива дійсно пройшла випробування, тестування «на морозі» повторюють двічі, а тестування «в пилу» — п’ять разів.

Що ж стосується браку, допускаються лише несправності I класу, тобто ті, які оператор може негайно (протягом 10 секунд або менше) усунути, дотримуючись встановлених процедур.

Несправності II класу — це такі хиби в роботі зброї, які оператор може усунути, використовуючи лише приладдя та інструменти, що постачаються зі зброєю, причому їх усунення займає від 10 секунд до 10 хвилин.

Несправності III класу — це вже біда важкого характеру. Цей клас охоплює два типи хиб: перший, коли для виправлення несправності оператор потребує понад 10 хвилин, і другий, коли оператор узагалі не здатен самостійно виправити несправність і потребує сторонньої допомоги, тобто виробничого обслуговування зброї.

Тому відповідь на запитання, чому допускається тільки несправність першого класу, очевидна: у реальному бою стрілець не матиме часу на те, щоб розібрати зброю чи збігати до майстерні. Усі випробування мають на меті лише одне: забезпечити неодмінну надійність зброї, адже для воїна це питання життя та смерті.

Розуміючи пов’язані з цим проблеми, а саме дорожнечу таких олив, логістичне плече та обсяги продукції, що їх потребують ЗСУ, в Україні замислились над виробництвом власної оливи «натовського» зразку. Тому сьогодні компанія XADO випускає такий продукт під назвою XADO CLP Oil-758. Це дуже на часі та є логічним продовженням виробництва інших типів мастильних матеріалів. Для ринку України це новий продукт, але в компанії вважають, що він матиме велике майбутнє й допоможе наблизити нашу перемогу.
Коментарі