0 грн.
Зробити замовленняУ буремні 90-ті гостро стояло питання ремонту наявного у власників автопарку. Деталі потрібно було діставати за «великим» блатом, якість у свою чергу була досить сумнівна, бо великі підприємства зачинялись, а малі кооперативи, що були створені з колишніх робітників, не маючи якісного обладнання, видавали деталі, що з великою натяжкою можна було назвати якісними. Машини продовжували ламатися не тільки у звичайного автовласника, але і у підприємств, що точно ніяк не додавало впевненості у завтрашньому дні. Дивлячись на цю проблему, власники харківської компанії XADO, не маючи маркетингового досвіду, бо тоді навіть не існувало такого поняття, точно виявили нішу та цільову аудиторію.
Чи можливо підтримати та «вилікувати» металеву деталь?
На цю тему багато писав сам виробник, перевіряли лабораторними методами, проводили експерименти... здавалося б, що ще не відкрито? Все одно є сформована чинним образом недовіра. Пишуть про майже чудодійні властивості Ревіталізанту (часто його називають присадкою, що формує керамічне покриття). Логіка у сумнівах присутня. Ми знаємо, що під час роботи механізму на парах тертя виникають навантаження. При наднавантаженнях виділяється надлишкова теплова енергія, спрямована на руйнування - зношування деталей. Внаслідок чого відбувається руйнування поверхневого шару і частина металу потрапляє у вигляді металевого пилу та мікростружки у мастильний матеріал. Так у моторній оливі, що відслужила свій термін, може перебувати до 3 грамів металу, а втрата 60 грамів є вже непоправною для двигуна. Знос призводить до падіння потужності та компресії, значних шумів, підвищення рівня шкідливих речовин у вихлопних газах.
Чи можна уповільнити процес зносу та надати захист від зносу?
Що таке ревіталізант?
Візьмемо інформацію з відкритих джерел. Ревіталізант – це склад, який при внесенні до оливи чи мастила змащувальної системи механізма у наслідок фізико-хімічних процесів на робочих поверхнях деталей формує шар металокерамічного покриття, що дає змогу не тільки запобігти зносу, а й відновити нормальну роботу механізму, який перебуває в експлуатації тривалий час.
Питання: що у складі та як працює ревіталізант?
Ревіталізант - це багатокомпонентний склад з суміші гідратів природних мінералів або синтезованих гідратів, до складу яких входять оксиди металів та інших формувань. По суті, Ревіталізант в оливі або гелі знаходиться у вигляді мікрочасток. При потраплянні Ревіталізанту в зону тертя, коли відстань між поверхнями, що труться, порівнянна або менша за їхню жорсткість, під дією контактних навантажень він виступає в ролі своєрідного активатора поверхонь і сприяє насиченню вуглецем поверхневого шару із подальшим утворенням карбідів, у наслідок чого відбувається поверхневе зміцнення частинками ревіталізанта, у процесі якого, окрім цементації (карбідизації) поверхні, відбувається утворення знакопостійних за глибиною модифікованого шару стискальних напружень. Тиск частинок ревіталізанта в місцях контакту з поверхнею досягає високих значень, тобто в наноструктурованому стані ревіталізант формує особливі умови тиску, температури і при цьому відбувається інтенсивне дроблення зерен металу, збільшення щільності їхніх кордонів, поліпшуються умови для дифузії вуглецю вглиб поверхні і всередину зерен. Таке механічне зміцнення створює залишкові стискаючі (позитивні) напруження в поверхневому шарі деталей, що підвищують межу втомної міцності, підвищується твердість поверхні, зменшується її шорсткість, усуваються мікродефекти поверхні.
Крім того, металевий пил та мікростружка (результат зносу поверхонь тертя), котрі перебувають у зваженому стані в оливі механізму, вступають у реакцію з Ревіталізантом, також утворюють карбіди металів.
Карбіди металів - це сполуки металів з вуглецем, які мають високу твердість і зносостійкість, а також хімічну стійкість до агресивних середовищ. Міцність карбідів металів залежить від їхнього хімічного складу, структури. Атоми вуглецю ми маємо у великих кількостях у самій оливі, а це вже виконує функцію базового будівельного матеріалу для металокерамічного покриття.
Карбід алюмінію (Aluminum carbide, Al4C3) - це з'єднання алюмінію та вуглецю, яке має високу термічну та хімічну стійкість. Він має високу температуру плавлення - близько 2000 градусів Цельсія.
Карбід заліза (Fe3C, цементит) – це ще одна сполука яка є дуже твердим матеріалом, твердість якого досягає значення 70 HRC. Ще однією важливою характеристикою карбіду заліза є його міцність. Він має високу міцність, жорсткість, та витримує високі термічні навантаження, без деформації або руйнування.
Технологічний цикл ревіталізації складається з декількох відновлювальних етапів, у результаті застосування яких частинки ревіталізанта (які не є в цьому випадку абразивом) виступають у ролі деформаційно-зміцнювальних елементів. Елементи ревіталізанта і продукти з його використанням модифікують (змінюють) структуру поверхонь, що труться, деталей механізмів і машин, що призводить до їхнього відновлення, захисту від зношування, збільшення ресурсу, до зниження втрат на тертя та утворення структурованого (металокерамічного) покриття, що володіє низьким коефіцієнтом тертя.
Коли та як починає працювати Ревіталізант, що є трігером процессу?
Якщо подивитись мікропрофіль, тобто під мікроскопом, будь якої «гладкої» робочої поверхні тертя, то вона має вигляд ламаної лінії з безліччю піків і западин різної амплітуди, тобто на мікрорівні «гладка» поверхня не така вже і гладка. Саме на цих піках і відбувається найбільша напруга при роботі в парі тертя, що підвищує ризик виникнення деформацій. За рахунок точкової напруги в місці деформації підвищується тиск та температура, саме ці два факторі і є тригером запуску процесу ревіталізації. Металокерамічний шар утворюється в місцях (мікроточках), де виникають критичні навантаження, температури, що виникають внаслідок порушень умов змащення, зносу.
Глибина структурованого (металокерамічного) покриття може коливатися від декількох мікрон і до десятих міліметра, залежно від конструктивних особливостей пар тертя механізму.
Інша справа, коли він доведе деталь до номінальних показників. Це залежить від багатьох факторів: ступінь зносу, умов експлуатації, особливості конструкції вузла и т.д. В де яких випадках ефект від застосування Ревіталізанту виникав після додаткового застосування об’єму Ревіталізанта та більшого часу напрацювання (після пробігу автомобіля до 5-6 тис.км.)
Приклад з практики
Практика доводить, що REVITALIZANT® має бути в кожному літрі оливи, у будь-якому механізмі. Чергові аргументи на користь ревіталізації були отримані за допомогою методики спектрального аналізу відпрацьованої оливи. Об'єкт дослідження: вантажний автомобіль Volvo 670 2006 року з двигуном Cummins ISX. Першу пробу оливи власник відправив у лабораторію в серпні 2011 року, маючи на одометрі 1 260 000 км. Результат по залізу був не критичним — 27 ppm або частин на мільйон, (універсальне значення для двигунів цього типу — 30), але вміст міді (7 замість 2), а особливо свинцю (38 замість 6) у кілька разів перевищив припустимі значення. Підвищений вміст металів у відпрацьованій оливі свідчив про спрацювання двигуна. Чергову перевірку власник провів у травні 2013 року, після застосування REVITALIZANT®. Загальний пробіг до цього часу склав 1 700 000 км. Вражаюче, але кількість металів у оливі скоротилася! Залізо відкотилося до 12, вміст міді (1) і свинцю (2) говорив, що під час експлуатації спрацювання практично не було. Що особливо важливо: машина весь цей час знову експлуатувалася в звичайному надважкому режимі. Наступний аналіз датується 25 жовтня 2013 року. Загальний пробіг до цього моменту склав майже 1 800 000 км. Таким чином, між першим і останнім аналізом — два роки й пів-мільйони кілометрів! І що ж? Цифри говорять самі за себе: залізо — 9 рpm, мідь — 2 ppm, свинець — 3 ppm.
Контрольними параметрами, з яких можна судити про роботоздатність двигуна, є компресія й витрата оливи. Падіння компресії на 20–25% нижче номінальної, її різниця по циліндрах більш ніж на 1,5 одиниці й/або витрата оливи більш, ніж на 0,4–0,6% від витрати пального, може свідчити про критичний стан двигуна. Приклади критичного стану двигуна:
1. Номінальне значення компресії у двигуні 14 одиниць. Значення компресії в якому-небудь із циліндрів 10,5 і менше одиниць, або компресія 11 й 13.
2. Витрата пального у двигуні 10 літрів на 100 км, при цьому витрата оливи 800 мл на 1000 км і більше. Також про критичний стан двигуна свідчить майже 100% спрацювання його деталей.
Які є міфи щодо Ревіталізанта?
Насправді, за ці роки які продукт на ринку, міфів досить багато.
1. Після застосування компоненту REVITALIZANT® утворюється надтверда поверхня. А чи можна двигун розточити, якщо буде потреба?
Це питання хвилює багатьох автолюбителів. Поспішаємо їх заспокоїти. Шар металокераміки проникає на глибину 10-30 мікронів. А інструмент, що розточує, з легкістю забирає десяті частки міліметра! Інше, що традиційний капітальний ремонт може не знадобитися. Виняткова здатність продукту відновлювати геометрію спрацьованих деталей дозволяє відкласти в часі трудомісткі й дорогі види ремонтів.
2. Що відбувається з хонінговкою?
Хонінгівка потрібна для того, щоб забезпечити відносно безпечне припрацювання деталей й утримувати оливу на стінках циліндра. Ревіталізант модифікує хонінговку в місцях найбільш інтенсивного припрацювання і зберігає її незмінною в ненавантажених зонах.
3. Чи допоможе REVITALIZANT® при підвищеній витраті оливи?
Причин підвищеної витрати оливи ще більше: спрацювання деталей циліндропоршневої групи, залягання (закоксування) або поломка поршневих кілець, несправність сальників клапанів, течі оливи через ущільнювачі та ін. Якщо справа в спрацюванні деталей і знос не критичний, тобто не наближений до 100%, та не має механічних поломок, Ревіталізант допоможе.
4. Так що, ревіталізація допоможе будь-якому двигуну?
Обробці підлягають двигуни всіх типів: бензинові, на зрідженому природному газі (LPG), дизельні, на біопальному, у тому числі форсовані, з безпосереднім упорскуванням, багатоклапанні, обладнані турбонагнітачем та ін. Для формування захисного металокерамічного покриття двигун має бути в працездатному стані.
Висновок: можна довго сперечатись про ефективність цього продукта, казати, що це повний маркетинг, та він не працює, знайти негативні коментарі, однак знайти і багато гарних коментарів. Вважаю, що «маркетинг на 100%» не був би на ринку вже більше 20 років і не продавався у 80 країнах світу. Дуже складна тема для такого короткого та швидкого обговорення, двигуни та вузли, де використовується Ревіталізант, мають широку номенклатуру, не завжди вірно його використовують самі автовласники, звісно потім зляться, що він не працює, або зробив ще гірше. Моя рекомендація: якщо є якісь сумніви, чи підійде, чи спрацює саме на моєму авто, не полінуватись та подзвонити на гарячу лінію виробника, де чітко підберуть потрібний вам продукт. Це як ліки, тільки для двигуна - поганий доктор зробить ще гірше хворому, а гарний, звісно, навпаки. Усе залежить від вірного діагнозу «хвороби».